Srbky jsou vítězné útočnice…

juniorkyV sobotu 26. září jsme s týmem juniorek zahájili nový ročník ligy juniorek, 36 týmů rozdělených regionálně do 6 skupin po 6 týmech. Současně v sobotu bylo také zahájeno Mistrovství Evropy žen v Nizozemí. Naše družstvo má ve skupině za sebou už dva zápasy, v sobotu si snadno poradilo s průměrným Rumunskem 3-0! V neděli prohrálo 0 – 3 s týmem Srbska. To v sobotu jednoznačně přehrálo také 3- 0 silný tým Německa (stříbro z ME 2011 a 2013!) Díky O2 sport a německému Sport 1 jsem měl možnost vidět sobotní i nedělní zápasy naší skupiny a Srbky potvrdily, proč jsou zatím jediným evropským týmem postoupeným na LOH 2016 do Brazílie. Proti Německu sehrály Srbky nekompromisní zápas a v útoku převálcovaly obranu Německa. Proti našemu týmu se k top výkonu nepropracovali a náš tým měl reálnou možnost získat druhý set. Od stavu 10 – 13 v náš prospěch ve 3. setu se Srbky vrátily k důrazné hře a bylo rozhodnuto. Dnes od 17. 00 hod čeká náš tým zápas s Německem. Ve hře je druhé místo ve skupině a to by znamenalo osmifinále proti Azerbajdžánu, zatímco porážka nám přinese souboj s Belgií nebo Tureckem. Co mne těší na sestavě našeho týmu je fakt, že v základní sestavě jsou 3 hráčky, které prošly sportovním gymnáziem v Jablonci nad Nisou – Havelková, Smutná, Mlejnková! Zpět k naší soutěži, na rozdíl od Srbek nedisponujeme somatotypy 190 cm a výše, nejsme zatím vítězné útočnice a máme rezervy ve všech volejbalových činnostech jak individuálních tak skupinových i týmových. Volejbal se rozhoduje v útoku viz počet získaných bodů na set útokem, ale obrana v poli je výrazem morálky týmu, platí pravidlo Standy Mitáče, že v ženském – dívčím volejbale nesmí míč spadnout na zem! Pokud však zkazíte 6 servisů, 5x dostanete eso a 5x zasmečujete do autu, těžko 16 bodů darovaných soupeři nahradíte pouze bojovností, volejbal je především technická a taktická hra! A v naší hře máme příliš mnoho nevynucených chyb, které usnadňují soupeřům řešení herních situací! Ještě jedno české pravidlo pro české útočnice Standy Mitáče, máš-li problém, zahraj míč k nahrávačce do zóny I a trpělivě čekej na chybu soupeře…Srbky toto pravidlo neznají, hrají na vítězný útok! Přeji našim trenérům mládeže, abychom našli somatotypy, vítězné “ české srbské“ hráčky, které budou chtít vyhrát útokem a nebudou dodržovat české “ útočné“  pravidlo Standy Mitáče…