Kopie mužského volejbalu s jednonožkou …

ancaz_atackShrnuto, podtrženo, dnes finišuje  Mistrovství Evropy  žen ve volejbale  v Nizozemí. Vývoj ženského volejbalu v posledním období sice udávají týmy USA a Brazílie, ale evropské týmy jsou schopné konkurovat! O tom se na Světovém poháru v Japonsku přesvědčil tým USA na lavičce s Karchem Kiralym, když ho o postup na LOH do Brazílie připravil tým Srbska. Dominují vysoké hráčky přes 190 centimetrů jak na bloku tak na diagonálním postu. Ano smečařky mohou mít výšku cca 184 centimetrů, ale včerejší semifinálové souboje Nizozemí vs Turecko 3-0 a Rusko vs Srbsko 3-1 nabídly především ve druhém duelu mužský vzorec volejbalu. Ruský trojblok v zóně II proti srbským smečařkám byl smrtelný a útok ruské  smečařky Košelevy ze  zóny IV a pipe ze zóny VI by mohli závidět i borci z české extraligy mužů! Cesta vede podobně jako u mužského volejbalu k jednoduchým kombinacím se začleněním dvou hráček ze zadní zóny VI a I a vyšperkováno útokem z jedné nohy od blokařek,  asi jediná výrazná změna útočné strategie proti mužskému útočnému vzorci!  Absence kvalitního smečovaného servisu, ale při kvalitě “ letící koule zn. Mikasa“ je v ženském volejbale naskočená plachta nebezpečné zboží pro přijímací lajnu! Malé a šikovné hráčky jsou vyjímkou potvrzující pravidlo viz výška nahrávaček, která není dominantní hodnotou nahrávky! Propracovaná obrana v poli dává stále ještě divákovi možnost zažít delší výměny, ale zisk bodů je velmi podobný tomu, co se děje na vrcholové úrovni v mužském provedení – útokem top týmy získávají na set :  12 – 18 bodů, blokem 2 – 3 body a servisem 1 – 2 body, to ostatní do 25 bodů jsou nevynucené nebo vynucené chyby soupeře! Jenom pro ukázku statistika těchto údajů z našeho osmifinálového zápasu CZE – BEL 1 – 3. Náš tým prohrál na útoku první set 9 – 13 a na bloku 1 – 6! Ve druhém setu, našem vítězném na útoku 14 – 14, na bloku 3 – 3 a na servisu 2 – 1 pro náš tým! Ve třetím setu na útoku 10 – 15 pro Belgii, na bloku 1 – 5 pro Belgii, na servisu 2 – 0 pro český tým! Ve čtvrtém setu na útoku 12 – 5 pro Belgii a na bloku 2 – 0 pro Belgii!